Dr. Serkan AKPANCAR

Total Diz Protezi


Total Diz Protezi

Günümüzde ileri evre diz kireçlenmesi (osteoartrit) cerrahi tedavisinde uygulanan en başarılı yöntemlerden birisidir. Protez denince dizde eklem yapan iki kemiğin çürümüş eklem kıkırdak yüzeylerinin kesilerek çıkarılması ve bu yüzeylerin özel yapıdaki malzeme ile kaplanmasıdır. Protez ilaç, diz içi enjeksiyon ve fizik tedaviye cevap vermeyen kireçlenmelerde diz artroskopisinden ve yönlendirme ameliyatlarından yarar görmeyeceği düşünülen ya da daha önce bu operasyonları geçirdikten sonra yakınmaları yineleyen hastalarda en iyi seçenektir. Yukarıdaki alternatif tedavilere cevap yok ve diz sorunları hastanın hayat standartını bozuyorsa diz protezi gereklidir denebilir.

Ameliyat sonrası ne olacak?

Ameliyat olan hastaların büyük bir kısmında diz ağrılarında belirgin bir azalma ve yürüme/merdiven inip çıkma gibi günlük yaşam aktivitelerinde belirgin bir düzelme oluşur. Hastalar ortalama 4 ila 8 hafta arasında bağımsız olarak sokağa çıkarak uzun süre yürüyüş yapabilirler. Ameliyat sonrası bağdaş kurma, yere çömelme, koşma, sıçrama gerektiren aktiviteler protezin ömrünü kısaltacağı için önerilmemektedir. Protez yapılan hastalar araç kullanabilir. Bilinmesi gereken en önemli şey ameliyat sonrası oluşan ağrının geçici olduğu, yapılan egzersiz ve yürüyüşlerin protez ömrünü artıracağı ve protezi en fonksiyonel şekilde kullanma olanağı tanıyacağıdır.

Total Diz Protezi sonra yapılmaması gerekenler !

Bir yerden bir yere atlamamak. Bağdaş kurarak oturmak- çömelmek Bacak bacak üstüne atmak

Ameliyattan sonra yapılması gerekenler

Kan sulandırıcı ilaçlar en az 3 ay kullanılmalı Hastalar taburcu olduğu ilk günlerde hasta gibi yatmamalı, verilen egzersizleri düzenli yapmalı ve sürekli yürüyüş yapmalıdır. Hastalar evde uzun süre sabit bir şekilde bir yerde oturmamalı, kısa adımlı yürüyüşlerle protezini çalıştırmalıdır. Hastalar düzenli kontrollere gelmeli ve önerilere uymalıdır Unutulmaması gereken daha sağlıklı ve erken iyileşme süreci tamamen hastaların elindedir.