Sorunuzu Sorun
Sorulan Sorular

Hediye Sormuş

Merhaba hocam 8 yaşında bir kalça ameliyatı geçirdim kemiğimde çizilme oldu o çizilmeyi platinle düzeltiler sonrada platinleri çıkardılar pelvis grafiği çektiker bugün ameliyat yüzünden mi öyle yoksa hasar mı oldu anlamadılar siz ne zaman şırnağa gelirsiniz muayeneye gelmek istiyorum

Dr. Serkan AKPANCAR

Geçmiş olsun Hediye hanım. Kalça çıkığı nedeniyle ameliyat olmuş olabilirsiniz. Bu ameliyatlar bu durumu düzeltmek ve hasarı daha da azaltmak için yapılır. Röntgeninizi gmermek isterim. Şırnağa ne zaman gelirim bilemiyorum. 1 ay içinde olabilir. çok geçmiş olsun

murat ersoy Sormuş

Merhaba Doktor Bey, Yaklaşık 3 aydır sağ omuzumda bir ağrı var. Bir sabah kalktığımda ağrının olduğunu hissettim. ondan önceki gün hiçbir ağır kaldırmam veyahut darbe zorlanma hiç bir şey olmadı. yatağa yattım. sabah kalktım ağrım var. omuzum hareket etmeyince ağrı yok. normal hareket ettiğinde de yok. sadece kolumu yukarı kaldırdığımda ve arkaya götürdüğümde ağrı oluyor. Çoğu insanın yaptığı gibi zamanla geçer dedim. şuan ağrının yarısı gitti. internetten sizin sayfayı buldum ve sorayım dedim. Birden bire ne olmuş olabilir ?

Dr. Serkan AKPANCAR

Geçmiş olsun. Omuzunuzu yukarı ve geriye doğru hareket ettiren rottor cuff dediğimiz kaslarınız incinmiş olabilir. Zmanla ağrısı geçebilir. Geçmezse omuz MRI çektirebilirsiniz.

murat Günay Sormuş

Hocam merhabalar. Bingöl genç te sanovel ilaç olarak size çalışma fırsatı bulmuştum. sorum: oğlum 6 aylıkken sağ omuzda septik artrit oteomiyelit ameliyatı geçirdi su an yaşı 14 kol yaklaşık 8 10 cm kısa omuzda artrit oluşmuş durumda . konu ile ilgili öneriniz olur mu. saygılarımla.

Dr. Serkan AKPANCAR

mail adresime yazabilirsiniz.

Tuba Sormuş

Hesaba hocam prolokopi hamile olanlara uygulanıyor mu

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok geçmiş olsun Proloterapi ,%5 dextroz kullanıldığı için hamilelerde uygulanabilir.

Saliha kutuk Sormuş

Hocam tokatta diz ve belimden igne tedavisi devam etmekteydi.tedavimin yarim kalmamasi icin 27 eylul cuma gunu saat 09.00 a polikliniginize gelecegim.ayni gun hem dizim hem de belimden igne yapabilmeniz mumkunmu.tokatta ayni gun yapmistiniz.tokata ayni gun geri donmem gerektiginden size de telefonla ulasamadigimdan burdan bilgi alabilirim diye dusundum.cevabinizi bekliyorum.

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok geçmiş olsun. 27 Eylül de poliklinik var. Buyurun beklerim.

Sezgin sah Sormuş

Hocam gitmissiniz üzüldüm. Tedaviniz iyi gelmişti devam ediyordu Malatya çok ters tokata , sizin için hayırlısı olur inşallah Tokata bekleriz herdaim

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok teşekkür ederim.

Elanur barlak Sormuş

Doktor bey ben 4 gun once geldim topuguma civi batmisti igne yaptiniz soguk sicak uygulamalarimi yaptim suan basamiyorum yinemi geleyim

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok geçmiş olsun. Proloterapi sonrası 2 ile 7 gün arasında ağrılarda artış olabilir. Soğuk uygulama, 4 saatte bir parol alın. Ağrı sürerese Çarşamba gününü polikliniğe gelin

Fatma işçi Sormuş

selamlar hocam ben iģne tedavisi uygulamistiniz randevu almistim ama ipat edildigini söylediler bende hastaneyi aradîm bilgi almak için ama sizin hastanemizden ayrıldıģınizi söylediler getcektende çok úzúldûm size nasıl ulasabilirim tedavide egzersizlerimi dúzenli olarak yapiyorum vede bukonuda ne yapmam gerekli taininiz malatyaya çikmiş görevinizde başarilar dilerim zatende cok ùstún bir ba§ariya sahipsiniz sizi cani gönúlden kutluyorum... agrìlarim var size nasıl ulaşabilirim te§ekkúr ederim iyi çalışmalar.

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok geçmiş olsun. Diz ve Bel konusunda ise Almusta aile hekimi Osman Koylu'ya başvurabilirsiniz. Egzersizleri hiçbir zaman bırakmayın. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen kurslarda çok hekime kurs verdik ama maalesef her hekim tedaviyi uygulayamıyor. Doğu ve Güneydoğuda tedaviyi uygulayan hekim olmadığı için benimde tayinim merkez hastane olarak Malatya'ya çıktı.

Saliha kutuk Sormuş

Hocam tekrar merhaba.Tokatimiz sizin gibi cok degerli blr hekimi kaybetti.malatyaya gelecegim.benim dizlerim ve belimden igne tedavim devam etmekteydi.malatya devlet hastanesinde de bu tedavime devam edebilirmiyim.

Dr. Serkan AKPANCAR

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde polikliniğe Basladim. Buyurun beklerim

Şule Kartal Sormuş

Hocam,Tokat Devlet Hastanesinden ayrilmissiniz? Nereye tayin oldunuz, tedavimiz yarim kaldi.Lutfen nereye tayin oldunuz bilgi verir misiniz?

Dr. Serkan AKPANCAR

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde polikliniğe Basladim. Buyurun beklerim

Saliha kutuk Sormuş

Hocam merhaba.tokat devlet hastanesinden hastanizdim.isten ayrildiginizi ogrendim.tedavimin devamini saglayabilecegim bir yerdemisiniz yani tokatta ozel bir hastaneyemi gectiniz.yeni gorev yerinizde tedavime devam etmek istiyorum.iyi calismalar.

Dr. Serkan AKPANCAR

çok geçmiş olsun tayinim Malatya ya çıktı 1 ağustosta hasta almaya başlayacağım. Saygılarımla

Mehmet Sormuş

Hocam 35 yaşında 70 kg. bende l5 s1 santral protrüzyon var. Her iki taraflı özellikle sagda daha fazla Kalça bacak ve ayak agrısı yapıyor. Henüz uyuşmalar başlamadı. Proloterapi için uygun bir hastamiyim. Proloterapi diskte meydana gelen dejenerasyondan kaynaklı patolojiyi eski haline getirmeye yardimcî oluyormu.

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok geçmiş olsun diliyorum Mehmet bey. Proloterapi bel çevresindeki bağları yenileyip, burada hasar varsa bunu düzelterek beldeki instabiliteyi düzeltir. Kısacası bel fıtığının sebebini düzeltir. Beldeki instabilite ve postür dengesi normal hale gelince bel fıtığı ve dejeneratif problemler düzelir. Acil bel fıtığı ameliyat endikasyonunuz yoksa proloterapi sizin için ideal bir tedavi olabilir. Muayene için polikliniğe bekliyorum

Halil Sormuş

Merhabalar hocam sol dizimde menisküs yırtığı + ödem teşhisi konuldu reviscon adında bir enjeksiyon tedavisi yazıldı ancak bu ürün pahalı diyebileceğimiz bir ürün ve tedavisi kesin midir bilemedim başka tedavisi var mıdır diyelim ki aldık tedavim yapılmış olur mu eğer öyleyse alacağım . Çok teşekkür ederim şimdiden .

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok geçmiş olsun. Şikayetlerinizi ne kadar süredir devam ediyor. 1 aydan az ise istirahat ve egzersiz tedavisi Uzun süreli ise size önerildiği gibi içi enjeksiyon tedavisi, prp, kök hücre tedavileri uygulanabilir. Bu tedavilerin çoğu devlet tarafından ödeme kapsamında olmayip, maliyetleri size tavsiye edilen tedavinin 20 katına kadar çıkabilmektedir. Ne yazık ki en maliyetli tedavinin bile kesin tedavi etme olarak garantisi yoktur. Önemli olan hastanın iyileşme potansiyeli, tedavi edici egzersizler ve zarar veren hareket ve durumları yapmamadaki kararlılığidir.

Ömer Faruk Uğur Sormuş

Hocam annem 43 yaşında ve 8 9 senedir boynunun 3 yerinde fıtık var. Biraz iş yapınca uyuşuyor ağrısı oluyor. Daha önce doktora gitti ama sadece kas gevşetici verdiler çok faydasını göremedi. Sitenizde gördüğüm proloterapi tedavi metoduyla daha sağlıklı olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok geçmiş olsun diliyorum. Anneniz proloterapiden fayda görebilir. Pilklinige bekliyorum. En kısa zamanda randevu alın.

Ali çetin Sormuş

Mrhb hocam benim kardeşim iş kazası gecirdi ve sinirleri koptu parapleji hastası bunun tedavisi varmı saygılarımla

Dr. Serkan AKPANCAR

Öncelikle çok gecmiş olsun diliyorum. Spinal kord yaralanmaları icin klinik etkinligi kanitlanmiş bir yöntem maaleaef yok. Perinoral enjeksiyon tedavisi ismi verilen bir tedavi yöntemi var. Hastanemizde bu yöntemle takip ettiğimiz spinal kord hasarlı hastalarımız var. Bu hastaların bir kısminda kismi bir iyileşme sağladık. Hastamizi bu yöntemle takip edebiliriz.

MEHMET ALTUN Sormuş

Merhabalar Hocam...Turhal da ikamet ediyorum.Yaklaşık 2 yıl önce bel rahatsızlığı geçirdim ve Turhal Devlet Hastanesi fizik tedavi doktorumuza muayene olduktan sonra MR çekindim sonuç olarak bel fıtığı başlangıcı var fakat rahatsızlık sebebi kas ve sinir sıkışması denildi.15 gün ilaç ve fizik tedavi aldım.İlk zamanlarda ağrı azaldı sonra geçer gibi oldu fakat son bir yıldır fiziksel yorgunluk sonrası bel bölgesinden başlayan ağrı sol kalçadan ayağıma kadar iniyor,Eğilerek araca binmek,yürümek,koşmak ve yüzme gibi eylemleri gerçekleştirmekte zorluk çekiyorum,yaklaşık 15-20 dk yürüme mesafesinden sonra bel ağrılarım aynı şekilde başlayıp devam ediyor.Tavsiyeniz ne olur Hocam ? Saygılarımla kolay gelsin...

Dr. Serkan AKPANCAR

merhaba öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Bel fıtığı- kayması gibi problemlerin tedavisinde proloterapi adı verilen yöntemi uyguluyoruz. MR sonucunuzla beraber muayeneye beklerim.

Sadık Han Sormuş

Merhaba hocam, benim bilek bağlarında zedelenme var bunun için doktora gitmiştim bana bileklik verdi. Fakat zaman zaman tekrarlıyor ilk fırsatta yanınıza gelicem benim sorum şu bu kalıcı mı yoksa tedavi sonrası geçer mi ?

Dr. Serkan AKPANCAR

Ayak bileği travması sonrası bazı hastalarda bağ problemleri oluşabilmekte bu da ara ara sıkıntılara yol açabilmektedir. MR sonucu ile polikliniğe beklerim.

Esra Gider Sormuş

Iyi günler hocam bana ayak bileginden proloterapi tedavisi uygulanıyor 5 inci iğne mi vurundum ayin 12 sinde ama dün aksamdan beri çok ağrım var yuruyemiyom ve ayagimin ağrısından duramıyorum ne yapmam gerek

Dr. Serkan AKPANCAR

Merhaba oncelikle cok gecmis olsun diliyorum. Proloterapiye bagli agrilar genelde ertesi gun baslar. 7 Gun olmaz. Uzerine cok basmis olabilirsiniz. Sical uygulama ve 4 saatte bir parol alin. Olmazsa parol disinda bir agri kesici kullanin yine gecmezse poliklinige kontrole gelin.

Misket Sormuş

Merhabalar doktor Bey bundan 10 gün önce kolumdaki ağrı şikayetiyle hastanenize geldim emer sonucuma bakıp proloterpi tedavisi başlattınız ikin ci seans için de 25 ekime randevu aldım.Ancak bu zaman içrisinde kolumda herhangi bir değişiklik olmadadı gerçi tedavi sonrası ağrı oluşabilir dendi ama bu kadar uzun sürermi bu kon uda bana yardımcı olursanız sevinirim .Şimdiden teşekkürler

Dr. Serkan AKPANCAR

Merhaba oncelikle geçmis olsun diliyorum. Kisiye göre degismekle birlikte bazi hastalarda 3-7 gün arasi ağrıda artış olabilir. Bu kimi hastada hic olmaz kimisinde de uzayabilir. Randevu tarihine kadar sıcak uygulama ve 6 saatte bir parol tedavisine devam edelim.

Belma Sormuş

Merhaba hocam.. Proterapi tedavisinden hemen sonra duşa girmek bi sıkıntı oluşturur mu ? Birde bi kac gun öncesinden kullandigim muscoflex duo hapı vardı onu yine kullanmaya devam edeyim mi?

Dr. Serkan AKPANCAR

Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Hemem ertesi gun dus alabilirsiniz. Muscoflex duo icerisinde analjiezik kombinasyonu var. Bu yüzden proloterapinin etkisini azaltir. Onun yerine yine benzer kombinasyon olan myorel kullanabilirsiniz.

Öznur Göçer Yerlikaya Sormuş

Hocam igne tedavisine başladık da sıcak ve soğuk uygulama ne işe yarıyor merak ettim iyi günler

Dr. Serkan AKPANCAR

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun diliyorum. Proloterapi sonrası önerdiğimiz ilk 24 saat soğuk uygulama enjeksiyonun erken dönemde istemediğimiz etkileri olan şişliğin ve ağrının azalmasını sağlar. Sonraki dönemdeki sıcak uygulama ise proloterapinin dokulardaki iyileşme ve yenilemeyi sağlayıcı etkisine temel olan inflamasyon ve proliferasyonun artışını sağlar.

Rahime Sormuş

Merhaba doktor bey. Ben sırt ağrısı için gelmiştim. Bunun için ilaçlar vermiştiniz. Yan etkilerinde ishalde var ve bu durum bende ilaçları içtikten sonra başladı. Ne yapmalıyım? İlaçların isimleri; Nyzant, beneday, majezik ve jel olarakta nimes.

Dr. Serkan AKPANCAR

Iyi günler oncelikle geçmiş olsun diliyorum. Her ilacın farklı yan etkileri olabilmekte veya kişiler üzerinde farklı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Her hekimin farkli olmakla birlikte benim bel-boyun problemlerine yaklaşımım kademeli yaklaşımdır. Öncellikle özellikle toplumda iskelet kas ağrılarında çok önemli olduğunu düşündüğüm B vitamini ile kombine analjiezik antiinflamatuar tedavi ile kombine tedavi edici egzersiz protokolü ve diyet. Bu yaklaşımın başarısız olduğu hastalarda ilac tedavisinin sonlandirilarak tedavi edici egzersizle kombine proloterapi ve perinöral enjeksiyon tedavisi.Tavsiyem sadece B vitaminini kullanın, egzersizlere devam edin, eğer şikayetleriniz devam ederse onu da kesin. Sonrasında enjeksiyon tedavisi için beklerim.

Nahide kılıç Sormuş

Diz kapaklarında ağrısı var kol ağrıs var ve bacaklarda ağrı bunun için ne yapılmalıdır

Dr. Serkan AKPANCAR

Iyi günler size hangi bolgeden proloterapi uyguladık? Proloterapi sonrasi inflamasyona bagli sadece uygulanan bölgede agri olabililir. 5 saat aralıklarla parol tablet ve tedavi yapılan bölgeye sıcak uygulamaya devam edin. Beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat edin. Aşırı ağrılı durumlarda en yakindaki saglik kurumuna basvurararak parol flakon yapılmasını talep edebilirsiniz.

Fadime Tazegül Yılmaz Sormuş

Merhaba. Dün omzuna proloterapi yapılmıştı. Ben asematin diye bir ilaç kullanıyorum. Size sormuştum kullanabilir miyim diye kullanın dediniz. Antienflamatuvar bi ilaç. İki tane içtim. Fakat bu tür ilaçlar kullanılmıyormuş sanırım. Ne yapmalıyım. Bu ilacı keseyim mi. İçtiklerim iğnenin etkisini azaltır mı.

Dr. Serkan AKPANCAR

iyi aksamlar geçmiş olsun. Parasetemolun etken maddesi asetaminofendir. Antipiretik ve analjieziktir Yani ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Antienflamatuar olmadığı için proloterapi sonrası kullanılabilir. Asematini internette bulamadim. Antienflamatuar özelliği varsa tedavinin etkisini azaltacağından yerine parol-vermidon-minoset gibi asetaminofen içeren ilaçlar kullanabilirsiniz.

Serpil caba Sormuş

Hocam 2seans 2 yapuldi belimden bu ay yine gelmem gerekiyordu ama ramazan dolayisiyla gelemedim 3 gundur belim bacagim siddetli sekilde agriyo bacagim uyustu bende yok sanki.adelex igne oldum ama fayda etmedi yardimci olurmusunuz ilac yada igne adi verirmisiniz.

Dr. Serkan AKPANCAR

Anlık tutulma gibi ama uyuşma sorgulanabilir. Bayram sonrası bir göreyim. Daha önceden de varmıydı uyuşmanız. Ağrı kesici olarak muscoril ve diclomec karıştırılarak yapılabilir. İstirahat etmenizi tavsiye ederim

Fatma kaya Sormuş

Size Bugün muane olduk egzersiz verdiniz ama her egzersizi günlük kaç defa kaça kadar yapacağımızı soylemediz.sayfanizdada bi bilgi bulamadim.yardimci olur musunuz?

Dr. Serkan AKPANCAR

Geçmiş olsun Fatma Hanım. Egzersizleri sabah-öğle-akşam 10 tekrarlı ve 10 a kadar sayarak yapınız.

Sema doğan Sormuş

Hocan 2 nisan da belimden boynuma kadar enjeksiyon yaptınız hocam ağrılarım çok şiddetlendi bunun olacağını söylemiştiniz yalnız kaslarım ve eklemlerim çok acıyor dokunamıyorum eğilip doğrulamıyorum ızdırabım çok fazla artrit vefibromiyalji ilaçlarınıda kullanamıyorum bana ne yapmam gerektiğini söyler misiniz saygılarımla

Dr. Serkan AKPANCAR

Çok geçmiş olsun Sema Hanım özellikle genç hastalarda veya iyileşme potansiyeli yüksek hastalarda iğne sonrası ağrı fazla görüşebiliyor. Parol tablet 4 saatte bir ve sıcak uygulama yine geçmezse parolun serum formu var sağlık merkezlerinde yaptırabilirsiniz.