Dr. Serkan AKPANCAR

Hastalıklar


Hastalıklar

Diz Hastalıkları

Diz, uyluk kemiği (femur) ile kaval kemiği (tibia) arasındaki menteşe biçimli bir eklemdir. Eklem iç ve dış olmak üzere iki bölümlüdür. Eklem ön taraftan diz kapağı ile korunur. Eklem içindeki tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile örtülmüştür.

Devamını Oku

Ayak - Ayak Bileği Hastalıkları

Ayak anatomisi, oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Ayak yapısı ayak bileği, ayak tarağı ve parmaklar olarak üç bölümde incelenir. Özellikle ayak bileği üst üste binmiş iki eklemden oluşmuş bir yapıya sahiptir.


Devamını Oku

Omuz Hastalıkları

Vücudun en hareketli iki ekleminden biri olma özelliğine sahiptir. İlki kalça eklemidir. Omuz çok kompleksli bir yapıdan oluşur. Bu yapıda 3 adet kemik, 4 adet eklem ve 26 adet kas vardır. İçerisinde özel yapılarda barındırır.


Devamını Oku

Bel Hastalıkları

Bel, insan bedeninde göğüsle karın, sırtla kalçalar arasında daralmış bölüm. Bel bölgesinde 5 adet omur bulunur. Omurlar üst üste gelerek, içinden omuriliğin geçtiği kanalı oluştururlar.


Devamını Oku

El - El Bileği Hastalıkları

El anatomisi, dokunma duyusunun esas organı el, kavrama için özelleşmiş bir organdır. Elin radial tarafı olan kısım parmaklar ile başparmak ve de pinç kavramayı gerçekleştirirken aynı zamanda unlar tarafı da parmaklar ile avuç içi arasında kuvvetli kavramayı gerçekleştirmektedir.
Devamını Oku

Kalça Hastalıkları

Kalça anatomisi, yuva ve top şeklinde çok eksenli sinoviyal bir eklem olan kalça kemiği, yürüme ve ayakta durma özelliğine sahip mükemmel bir yapıda olmaktadır. Kalça eklemi, sabitliğimin yoğun bir kısmını eklem kapsülü sayesinde gerçekleşmektedir.

Devamını Oku

Femür Başı Avasküler Nekrozu

Kemiğin kanlanmasını arttırmaya yönelik girişimler yapılır. Foraj denilen kemikte delikler açma işlemi ve 'core decompresyon' denilen kemikte 1 cm çaplı bir tünel açma işlemi ile kemik kanlanması arttırılır.


Devamını Oku

Dirsek Hastalıkları

Dirsek eklemi, hem dönel (trokoid) hem de menteşe eklem olarak kaldırma ve davranır, itme ve çekme, eli boşlukta tutma için stabil bir bağlantı sağlamaktadır. Menteşe, kubital eklemde bulunarak humeroradial (kapitelleredial) ve humeroulnar (trokleoulnar) eklemler tarafından oluşmaktadır.
Devamını Oku